فیزیوتراپی قبل و بعد از عمل جراحی

فیزیوتراپی قبل و بعد از عمل جراحی آذرنجات

تیم پرستاری و پزشکی آذرنجات در راستای افزایش حوزه خدمات رسانی به بیماران اقدام به خدمات دهی در فیزیوتراپی بیماران قبل و بعد از عمل جراحی در منزل با همکاری مراکز مجاز فیزیوتراپی نموده است امیدواریم که تمامی امکانات را جهت رفاه بیماران در منزل فراهم آوریم.

ساعت های کار اداری

  • شنبه تا چهار شنبه 8.00 – 21.00
  • پنج شنبه 8.00 – 20.00
  • جمعه فقط امور درمانی
ماساژ محل ایجاد جراحت
در صورتی که فیزیوتراپ سفت شدن محل ایجاد شکاف عمل جراحی را تشخیص دهد، از تکنیک های خاص برای رفع مشکل استفاده می نماید. معمولاً، طول دوره درمان در این حالت می تواند چیزی بین سه تا شش هفته باشد. متخصص فیزیوتراپی می بایست مطمئن شود که برنامه درمانی شما در طول این مدت ادامه پیدا می کند. علاوه بر این، فیزیوتراپ باید شما را از فعالیت های لازم در صورت بازگشت درد در ناحیه کمر یا عود مجدد درد سیاتیک مطلع نماید.
6.jpg
فیزیوتراپی قبل و بعد از عمل جراحی در منزل آذرنجات

فیزیوتراپی قبل و بعد از عمل جراحی در منزل آذرنجات


راه ها و روش های درمان

روش های درمان درد در ناحیه کمر به شرح زیر هستند:

درمان بدون جراحی

مشابه تمام جراحی های غیر اورژانسی ستون فقرات، لازم است ابتدا از روش های درمانی غیر تهاجمی همچون فیزیوتراپی، مصرف دارو و بطور خاص داروهای ضد التهاب، یا استفاه از بریس قبل از انتخاب عمل جراحی برای بیمار مورد توجه قرار گیرد. دوره آزمایش این روش های درمانی محافظه کارانه برای افراد، متفاوت است و می تواند به شش هفته تا شش ماه زمان نیاز داشته باشد.

 عمل جراحی

عمل جراحی ستون فقرات هنگامی به بیمار توصیه می شود که روش های غیر تهاجمی همچون مصرف دارو و فیزیوتراپی نتوانسته باشند به کاهش علائم مشکل کمک کنند. به هر حال، عمل جراحی فقط در مواردی مورد توجه قرار می گیرد که تشخیص علت اصلی مشکل همچون فتق دیسک، اسکولیوز، یا تنگی کانال نخاعی امکان پذیر باشد.

عمل جراحی ستون فقرات بطور قدیمی معمولاً به صورت عمل جراحی باز انجام می شود. در این روش ناحیه تحت درمان با یک شکاف بزرگ باز شده و از این طریق جراح می تواند آناتومی ستون فقرات را مشاهده کرده و به آن دسترسی داشته باشد. به هر حال، تکنولوژی در سال های اخیر پیشرفت زیادی داشته و امکان انجام عمل جراحی ستون فقرات با استفاده از تکنیک های دارای سطح تهاجم حداقل را فراهم کرده است.

به خاطر اینکه عمل جراحی بسته ستون فقرات (MISS) با حداقل سطح تهاجم نیازی به ایجاد شکاف بزرگ در ناحیه کمر ندارد، عضلات و بافت اطراف ستون فقرات در عمل جراحی بسته ستون فقرات آسیب نمی بینند و مدت زمان لازم برای عمل جراحی بطور قابل توجه کاهش پیدا می کند. علاوه بر این، کاهش طول مدت عمل جراحی می تواند باعث ایجاد درد کمتر پس از جراحی و دوره ریکاوری سریع تر شود.

فیزیوتراپی پس از عمل جراحی در آذرنجات

متخصص فیزیوتراپی از روش های مختلف به منظور کمک به بیمار برای بازگشت به شرایط فیزیکی مناسب و بهبود آسیب دیدگی و نیز توانبخشی بیمار پس از عمل جراحی ستون فقرات استفاده می کند. مهمترین این روش ها به شرح زیر هستند:

کنترل درد

متخصص فیزیوتراپی دارای دانش و تجربه کافی برای کمک به بیمار جهت کاهش کمر درد بعد از جراحی ستون فقرات است. کنترل درد اولین مرحله با اهمیت در بازیابی قدرت بیمار است، زیرا انجام برنامه توان بخشی در صورتی که بیمار درد داشته باشد، معمولاً امکان پذیر نیست.

با وجودی که درد در دوره ریکاوری عادی تلقی می شود، متخصص فیزیوتراپی می تواند از روش های درمانی متعدد برای حداقل کردن درد بیمار در طول این دوره استفاده نماید. این روش ها به شرح زیر می باشند:

  • استفاده از یخ
  • قرار دادن ستون فقرات در وضعیت مناسب
  • استفاده از انواع حرکت ها
  • بکارگیری ابزارهای الکتریکی (مثل دستگاه تحریک الکتریکی عصب از راه پوست)

بسیاری از تکنیک های مورد استفاده برای کاهش کمر درد ساده و آسان هستند و به همین خاطر بیمار می تواند با این تکنیک ها آشنا شده و از آنها در خانه یا محل کار در طول روز استفاده نماید. برای بسیاری از بیماران، تعجب آور است که چگونه استفاده ساده از بسته های یخ و یا ایجاد تغییر در حرکت ها و نحوه قرار گرفتن بدن می تواند به کاهش درد پس از عمل جراحی کمک کند.

در حالت ایده آل، متخصص فیزیوتراپی می تواند اطلاعات و آموزش لازم برای بهبود سلامت کلی و ریکاوری پس از جراحی ستون فقرات از طریق تغییر در سبک زندگی را به بیمار ارائه کند. برای مثال در این رابطه ممکن است به بیمار توصیه شود در طول روز به مقدار کافی آب بنوشد و وضعیت خوابیدن خود را به نحو صحیح تنظیم نماید.

ورزش و حرکات اصلاحی

حرکات اصلاحی: برنامه ورزشی باید یکی از بخش های اصلی توانبخشی بیمار پس از جراحی ستون فقرات باشد. مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می دهد افرادی که پس از عمل جراحی ستون فقرات تمرین های حرکتی انجام داده اند، پس از عمل نتایج بهتری را در مقایسه با افرادی که این تمرین ها را انجام نداده اند، مشاهده کرده اند.

ورزش های حرکتی خاص شامل تمرین های ستون فقرات و لگن و نیز تمرین های تقویت عضلات مرکزی بدن می باشد. در صورتی که متخصص فیزیوتراپی با ضعف در یک گروه از عضلات به خاطر فشار وارد شده قبل از عمل جراحی به یک عصب مواجه شود، احتمالاً از تمرین های خاص با تمرکز بر عضلات مورد نظر برای بیمار استفاده خواهد کرد. تمرین های حرکتی قلبی و عروقی مثل راه رفتن بر روی تردمیل می تواند به بهبود تحمل و پایداری کلی بدن کمک موثر نماید. علاوه بر این، متخصص فیزیوتراپی می تواند به بیمار نحوه انجام مناسب این تمرین ها را آموزش داده و شدت انجام آنها را کنترل نماید.

فیزیوتراپ همچنین می تواند تمرین هایی را به منظور افزایش انعطاف پذیری کلی در عضلات زرد پی، ساق پا و نیز عضلات چهار سر ران برای بیمار تجویز نماید. با توجه به اینکه قرار دادن بدن در وضعیت مناسب یک بخش مهم از حفظ سلامت ستون فقرات است، متخصص فیزیوتراپی می بایست نحوه انجام فعالیت های روزانه همچون نشستن صحیح را به بیمار آموزش دهد. در این رابطه می توان از تمرین های حرکتی نیز برای بیمار استفاده کرد.

مدالیتی فیزیکی: در صورتی که بیمار با درد پس از عمل جراحی مواجه شود، متخصص فیزیوتراپی می تواند از مدالیتی های فیزیکی برای کنترل درد بیمار استفاده کند. برای مثال از مدالیتی های مورد استفاده در فیزیوتراپی می توان از الکتروتراپی از راه پوست نام برد. فیزیوتراپی می تواند با استفاده از گرما به ریلکس کردن و بهبود چرخش خون در ناحیه کمر کمک نماید. علاوه بر این در این رابطه می توان از یخ برای کاهش ورم و درد ایجاد شده در نزدیک محل جراحی استفاده کرد .

هنگام استفاده از مدالیتی ها باید توجه داشت که بعضی از آنها ممکن است مزایای مورد نظر را برای بیمار به همراه نداشته باشند. فیزیوتراپ یک متخصص در انجام فعالیت های حرکتی است. به این ترتیب اگر برای شما فقط از روش های درمانی غیر فعال مثل گرما یا یخ درمانی استفاده می شود، شما باید از خود سوال کنید آیا بهترین روش های مراقبتی برای بهبود وضعیت کمر به شما ارائه می شود یا خیر.

ماساژ محل ایجاد جراحت: در صورتی که فیزیوتراپ سفت شدن محل ایجاد شکاف عمل جراحی را تشخیص دهد، از تکنیک های خاص برای رفع مشکل استفاده می نماید. معمولاً، طول دوره درمان در این حالت می تواند چیزی بین سه تا شش هفته باشد. متخصص فیزیوتراپی می بایست مطمئن شود که برنامه درمانی شما در طول این مدت ادامه پیدا می کند. علاوه بر این، فیزیوتراپ باید شما را از فعالیت های لازم در صورت بازگشت درد در ناحیه کمر یا عود مجدد درد سیاتیک مطلع نماید